Návod na háčkovaný obal na mobil

Na háčkování budete potřebovat:

  • 1 klubíčko bavlněné tenká příze Camilla, Jeans apod. já použila značku Káťa
  • háček č. 2,5mm
  • Časová náročnost: háčkovala jsem během chvilek volna, přibližně za 4 dny byl obal na světě.
  • Vhodné i pro začátečníky, kteří ovládají základy háčkování.

A jak to celé začalo? Těsně před vypuknutím corona krize. Náhoda nebo osud? Těžko říct, každopádně v té době jsem nutně potřebovala výkonější mašinku, se kterou bych mohla tvořit kvalitnější fotky a videa a být tak zas o kousek blíž svému snu. Věřím, že vše se děje v ten správný čas. A někdy je třeba si počkat na tu správnou chvíli.

Jak jsem vyměnila Huawei za iPhone

Moje milovaná sestřička Terezka měla zrovna úspěšně po zkouškách, a tak jsme se domluvili, že nás zas na pár dní navštíví a zkontroluje jak její synovci rostou. Mimo jiné doveze i svůj kvásek a naučí mě péct kváskový chléb, ale o tom zas někdy příště.

Slovo dalo slovo a v den kdy měla Terka se svým přítelem Kubou odjíždět domů – zpátky do víru „velkoměsta“ Prostějova, jsem jen slyšela Mildu – mého muže jak se s Kubou domlouvá na tom, že „HO“ teda vezme, než aby mu ležel jen tak na poličce. Vůbec jsem neměla páru, o čem to zas mluví. Ale brzy jsem se to dozvěděla.

Následující den už byl u mě. Nečekaně! Sestřička totiž na druhý den zase pekla kváskový chleba a zapomněla si oddělat z rozkvasu trochu kvásku na další pečení. A tak chtě nechtě, museli se zase vrátit k nám – pro kvásek. Ségra si odebrala trochu toho kvásku a na oplátku mi přivezla “ufona.“

„Ufon“ – jak jsem mu začala říkat, sice není zcela nový, ale funkční a to je pro mě to hlavní. Jsem za něj moc vděčná, protože kupovat nový iPhone bych teď při rodičovské a s výdaji, které na začátku podnikání jsou, rozhodně nemohla dovolit.

Můj přechod z Huawei P9 na Apple iPhone 8, byl dost drastický nebo spíš velmi, velmi pomalý. Android vs. iOS to je docela velká změna. Přiznám se, že zhruba první týden jsem na ten mobil ani nesáhla, jak jsem se té změny bála. Trvalo mi asi měsíc než jsem se s ním konečně zžila i když ještě nevyužívám všechny jeho funkce naplno, tak jsem za tuto změnu ráda.

Kvalita fotek a videí je teď podle mého gusta. Zvlášť na denním světle to má ty správný grády a to i bez filtru, pohleďte sami 😉

Adámek v poli – foceno z iphone 8 – fotka bez filtru
(vlevo nahoře je omylem vidět efekt od háčkovaného krytu)

Kuba mi podaroval ještě několik originálních krytů – z nichž černá barva převažovala nejvíc. No jo, ti chlapi. Co byste čekali? Trocha extravagance, barvy nebo aspoň trošku toho šmrncu? Nikde. Jednom samá černá. Tak tuhle barvu jsem nehledala. Shodou okolností jsem černou barvu nedávno vyřazovala z šatníku.

Co Vám budu vykládat. Momentálně jsem v jednom kole – manžel doma díky Covid-19, dvě děti (10měsíců a 3,5roku), domácnost a neustálé pobíhání po baráku a práce zahradě. Odbíhání od jedné činnosti ke druhé – však maminky to dobře znají. A přiznávám se. Nejsem teď moc mobilní. No skoro vůbec.

Jednou ho odložím na pračku, podruhé na sušičku a po třetí už ani nevím kam. A další den už mě upozorňuje manžel, že mi zas dal mobil na nabíječku, protože ho kdesi našel a byl úplně vybitej. Klasika, no.

Volba jasně výrazné barvy krytu je pro mě nutností. Ale víc bych asi potřebovala ty hodinky, co mi prozvoní mobil. V chaosu se hold těžko hledá 😀

Lucie Zelená

Inspirace z instagramu

K finální podobě háčkovaného obalu na mobil jsem se nechala inspirovat u polské umělkyně Imeldy na instagramovém účtu @medaami. Její práci musíte vidět na vlastní oči. Do detailu zpracovala každý kousek. Po shlédnutí jejího účtu jsem měla jasno. Budu háčkovat LIŠKU. A jestli hledáte další inspiraci koukněte sem.

Háčkovaný obal ve vzhledu „Lišky“ skvěle sedí na pogumovaném originálním krytu, díky tomu z mobilu neklouže.

Vybrala jsem si jeden originální plastový kryt s pogumovaným povrchem – podle kterého jsem začala háčkovat. Jeho povrch byl jako stvořený pro háčkovaný obal, protože na něm pěkně sedí a nesjíždí. No a teď ke slibovanému návodu na háčkovaný obal na iphone 8.

Začátek háčkování – tělo krytu

K háčkování hlavní části – těla krytu jsem využila:

  • háček č. 2,5
  • bavlněnou přízi Káťa, v červené barvě č. 3292 od českého výrobce Niťárna Česká Třebová s.r.o. Vidíte, že i v oblasti háčkování se dá krásně podporovat česká ekonomika.

Uháčkovala jsem řetízek se 17 oky. A do druhého oka od konce řetízku jsem začala háčkovat první řadu tak, že jsem uháčkovala 16 krátkých sloupků. Na konci řady jsem nad posledním krátkým sloupkem uháčkovala ještě jedno řetízkové oko – jako náhradu, otočila práci a pokračovala v háčkování další řady.

Druhá řada obsahovala zase 16 krátkých sloupků. Takto jsem uháčkovala celkem 32 řad do výšky až vznikl obdelník.

Podle originálního plastového krytu jsem v 33. řadě vynechala posledních 9 krátkých sloupků a tím tak docílila dostatečně velkého otvoru pro čočku a blesk.

Ve čtyřech následujících řadách jsem háčkovala pouze 8 krátkých sloupků. V poslední řadě jsem nad otvor uháčkovala 11 řetízkových ok a ty jsem spojila pevným okem s 33. řadou.

Jak háčkovat okraj – boční hrany

Celé tělo jsem pak obháčkovala krátkými sloupky po celém obvodu v jedné jediné řadě. Důležité bylo myslet na rohy. Proč? Čtěte pozorně dál.

Do každého rohu jsem v jednom místě uháčkovala 3 krátké sloupky a tím vytvořila roh.

Lucie Zelená

Jakmile bylo celé tělo obháčkované krátkými sloupky, pokračovala jsem v háčkování druhé řady dokola a to za zadní nitku krátké sloupky. Celkem 6 řad. Tím jsem docílila toho, že se zakulacený okraj zvedalvytvořily se tak boční hrany krytu.

Ve čtvrté řadě jsem vynechala 4 krátké sloupky a místo nich uháčkovala navolno 4 řetízková oka – tím vznikl otvor pro vložení napájecího kabelu. Viz následující fotografie.

Detail otvoru pro nabíječku USB

Pátou a šestou řadu už jsem háčkovala stejně jako v předchozích řadách – za zadní nitku krátké sloupky.

Poslední, finální 7. řada – okrajová řada. Okraj jsem háčkovala pevným okem za zadní nitku.

Že Vám nic tato slovíčka neříkají? Nevadí, chystám pro Vás MINI online kurz háčkování s LucyFoxGreen vhodný nejen pro začátečníky, kde si toto názvosloví vizuální osvojíte a vyzkoušíte i v praxi.

Ocásek a trojúhelníková ouška

Špička ocasu a trojúhelníčky u oušek jsou háčkovaná z bílé příze Batole 100% acryl, protože jinou značku tenké příze jsem doma nesehnala. Háček opět 2,5mm. Doporučuji ale zvolit bavlněnou přízi, nejlépe stejnou značku jako použijete na tělo krytu.

Detail ocásku – bílá část příze Batole 100% acryl, červená část příze Camilla 100% bavlna.

Jak uháčkovat trojúhelníček? Potřebovala jsem, aby byl trojúhelníček co nejmenší a tak jsem uháčkovala 6 řetízkových ok. V druhé řadě jsem jedno oko vynechala a začala háčkovat až do druhého oka od konce a uháčkovala 5 krátkých sloupků. Na konci řady jsem neháčkovala náhradu (jedno volné řetízkové oko) jak je to běžné, ale rovnou jsem práci otočila, vynechala jedno oko a háčkovala až do druhé oka tentokrát 4 krátké sloupky.

Na konci řady jsem zase práci jen otočila a v další řadě vynechala jedno oko a háčkovala až do druhého oka tentokrát 3 krátké sloupky. Na konci řady jsem práci otočila a háčkovala do druhého oka 2 krátké sloupky. Na konci řady jsem práci otočila a uháčkovala jsem do druhého oka už jen jeden krátký sloupek a trojúhelník byl na světe.

Lepší bude, když se kouknete na moje video – klikněte na obrázek, pod tímto textem.

Videonávod jak uháčkovat úsporný trojúhelník

Další videa pro Vás připravuji. Najdete je na mém novém „pracovním“ instagramovém profilu: Moderní_háčkování na IGTV v sérii Háčkované tvary.

Háčkovací schéma úsporného trojúhelníku

Bílé oči s 3D efektem

Bílé 3D oči jsem háčkovala z mojí nejoblíbenější špagátové příze Biskvit 100% bavlna, kterou jsem rozstřihla podélně na dvě poloviny. Vznikly tak dvě užší šňůrky, se kterými jsem docílila menšího objemu, ale zároveň i 3D vystouplého efektu.

Postup háčkování bílého víčka

Uháčkovala jsem řetízek se 7 očky. Do druhého očka od konce řetízku jsem začala háčkovat jeden krátký sloupek, do dalšího očka jeden polosloupek, do dalšího očka jeden dlouhý sloupek, do další očka jeden polosloupek, do dalšího očka jeden krátký sloupek, do dalšího očka jedno pevné oko a otočila jsem víčko o 180° a začala jsem háčkovat spodní stranu víčka akorát v opačném pořadí jako doposud.

Zavřené černé víčko je jen přišitý kousek šňůrky skrz na skrz. Jde o šňůry Macrame cotton 100% bavlna od značky YarnArt . Konce šňůrek jsem z rubové strany pevně zapošila klasickou jehlou a nití, tak aby se nerozpáraly.

Postup háčkování

Čumáček

Čumáček jsem háčkovala ze stejné příze jako jsou černá víčka a to následovně – do magického kroužku jsem uháčkovala šest krátkých sloupků a zakončila pevným okem – jak na magický kroužek se dozvíte v mém videokurzu – MINI online kurz háčkování s LucyFoxGreen nejen pro začátečníky, který pro Vás připravuji.

Háčkovaná ouška

1. krok Do magického oka uháčkuju 6 krátkých sloupků, řadu ukončím pevným okem.

2. krok Uháčkuji jedno řetízkového oko a další řadu háčkuji následovně: 2KS (dva krátké sloupky uháčkované do jednoho řetízkového oka předchozí řady), 1KS (jeden krátký sloupek uháčkovaný do jednoho řetízkového oka předchozí řady) , 2KS, 1KS, 2KS, 1KS 2KS a pevným okem ukončím řadu. A uháčkujeme jedno řetízkové oko jako náhradu.

3. krok 2KS, 1KS, 1KS, 1KS, 1KS, 2KS, 1KS, 1KS, 1KS, 1KS, 1KS. Pevným okem ukončím řadu a uháčkuji jedno řetízkové oko jako náhradu.

4. krok do každého oka předchozí řadu uháčkuji 1KS. Celkem to je 13KS a pevným okem ukončím řadu a uháčkuji jedno řetízkové oko jako náhradu.

5. krok Krok č. 4 opakuji ještě 2x

Koncové šňůrky nechávám dostatečně dlouhé, tak aby mi zbyla dostatečně dlouhá příze na přišívání jednotlivých částí k sobě. Je lepší více příze, než méně a pak nastavovat.

Lucie Zelená

Hotová ouška jsem trošku vycpala dutým vláknem – běžná výplň do hraček a polštářů, seženete ji v galanteri nebo na e-shopu, kde prodávají i příze.

Všechny dílky jsem přišívala červenou přízí k tělu krytu a hotový obal byl na světe. Jak se Vám líbí?

Věřím, že Vám tento návod bude k užitku a necháte se inspirovat k Vašemu jedinečnému tvoření. Přeji ať máte i Vy z háčkování radost.

Tvoření s láskou

LucyFoxGreen

Lucie Zelená
„Mojí vášní jsou háčkované kabelky a designové doplňky, které sama vyrábím z moderních bavlněných šňůr a špagátů. Mám talent pro ruční práce a proto učím lidi háčkovat. Svou prací chci inspirovat další tvořivé duše a dát jim odvahu jít do akce.“ Můj příběh si přečtěte zde >> Pro začátečníky, které láká háčkování, jsem sepsala průvodce v kostce - který najdete pod názvem 5 rad začátečníkovi o háčkování s bavlněnými špagáty E-book ke stažení zdarma najdete zde >>
Komentáře

Přidat komentář